Termal Etiketler

Termal Etiketler

Termal EtiketlerEtiketler genellikle 2 ana gruba ayrılmaktadır. Bunlardan biri kağıt bazlı etiketler iken diğeri ise plastik bazlı olan etiket türleridir. Kağıt bazlı etiketler adından da anlaşıldığı gibi ham maddesinden dolayı daha kolay yıpranan ve dayanıklılığı kısa süren etiket çeşitleri arasında yer almaktadır. Fakat bu tür etiketlerde kendi içerisinde dayanıklılık açısından belli gruplara ayrılabilmektedir. Bunlardan biri eko termal etikettir. Kısa ömürlü olan bu tür etiketler genellikle gıda sektöründe kullanılmak ile birlikte depolarda da kullanılabilmektedir.

Eğer ki kullanılan kağıt bazlı etiketler eko termal etiketlere nazaran biraz daha dayanıklı olsun isteniyor ise bu durumda da eko termal etiketin bir alternatifi olan lamine etiketler kullanılmaktadır. Lamine etiketler top etiketler olarak da bilinmek ile birlikte kullanımında ribona gerek duyulmamaktadır. Eko termal etikete göre kullanım alanı daha geniş olan lamine termal etiketler genellikle hastane barkotlarında kullanılmaktadır.

Kağıt Bazlı Etiketlerin Dayanıklılık Süresi

Kağıt bazlı etiket grubundan olan eko termal etiketler de kullanım süresi en az 6 ay iken en çok ise 9 aydır. Bunun yanı sıra lamine yani top termal etiketlerde kullanım süresi ortalama 3 ay kadar daha uzundur. Yani lamine termal etiketlerin en çok 12 ay en az ise 9 ay kadar bir sürelik ömrü bulunur. Hem lamine termal etiketler hem de eko termal etiketler ısıya ışığa güneşe ve neme oldukça duyarlı ürünlerdir. Aynı zamanda kağıt bazlı ürün olduğu için kimyasallardan da oldukça hızlı etkilenmektedir.

Termal Etiketlerde Fiyat

Termal etiketler gereksinim duyulan miktara ve hatta ebatlarına göre değişim göstermektedir. Kağıt bazlı termal etiketlerin yapışkanlık dereceleri de farklıdır. Termal etiketlerin kullanılacağı yere göre yapışkanlık derecelerinin de belirlenmesi kullanıcıya oldukça avantaj sağlayacaktır.