Barkod Etiket Kullanım Alanları

Barkod Etiket Kullanım Alanları

Barkod nedir ve ne işe yarar ?

Üretim sektöründe çeşit çeşit ürün üretilir. Bu üretilen ürünler özellikleri, kullanım alanları, kullanım amaçları ve fiyatları açısından birbirinden ayrılması ve firmanın, şirketin, satıcıların ürünleri kayıt sistemi, internet siteleri ve bu benzeri alanlara kaydetmesi gerekir. Sistemde ürün okunmayı sağlayan kaynak ise barkod olarak adlandırılır.

 Barkod nasıl kullanılır?

Ürünleri özelliklerine göre ayırmayı sağlayan kayıt sisteminin vazgeçilmezi olan barkodlar, etiketler vasıtasıyla kullanılır. Barkod etiketi olarak adlandırılan bu etiketler ürünlerin üzerine basılır. Barkod etiketleri sayesinde barkod etiket firmaların, şirketlerin, mağazaların yani özetle satıcı ve alıcı kurumların sistemlerine kaydedilir ve ürünlerin belirlenmesi, alım-satımı, ürün çeşitleri, adetleri, ürünlerin istatistik verileri gibi pek çok alanda kullanıcılara ve sistem yöneticilerine büyük kolaylıklar sağlar.

 Kullanım sektörleri nelerdir?

Barkod Etiket Kullanım AlanlarıBarkod etiket günümüzde neredeyse hemen hemen her alanda kullanılır. Ürünlerin bir deftere ya da bilgisayarda word gibi programlara kaydı mümkün olmayacağından yüzlerce hatta milyonlarca üretilen ürünler bu etiketler ve basılan barkodlar sayesinde hızlı, sisteme uygun ve düzenli kayıt tutmayı sağlar. Bu sayede istenen ürün içeriğine, bilgisine, çeşidine kolayca ulaşılır.

Yiyeceklerde, içeceklerde, kıyafetlerde, takılarda, ayakkabılarda, çantalarda, birçok aksesuarda kullanılan, mağazalarda ürünlerin fiyatını belirten bu tip etiketler kıyafetlerin bedenlerini belirlemek açısından yahut ayakkabıların numaralarını belirtmek açısından da kullanılır. Ayrıca hastanelerde serumlar için, kan alındığında kan tahlilinin diğer tahlillerle karışmaması için, postalarda zarflar için, kargolarda gönderilen paketler için, eczanelerde ilaçlar için yani hemen hemen her alanda etiketler kullanılır. Dolayısıyla kullanım amacı oldukça geniştir.

Günlük hayatta ödeme yaptığımız kasa bölümü olan her yerde barkod okuyucuları mevcuttur. Öyle ki almış olduğunuz gıda ürünü yahut giyim ürünü bu ürünlerden memnun kalınmayıp değiştirmek ya da iade etmek istendiği zaman değişim veya iade işlemi yapılması için ürün etiketi olması şarttır. Beyaz, şeffaf, renkli barkod etiketleri yahut boyut açısından belli boyutlarda etiketler içerisinden tercih yapmak mümkündür.

Çalışılan sektöre göre etiket tercihi yapılmalıdır. Çünkü örneğin bir kıyafetin fiyat ve beden etiketi farklı olduğu gibi çeşitli markaların gıda ürünlerinde kullandıkları etiketler de farklıdır. Hatta marketlerden alınan sebze, meyve gibi ürünlerin ya da et ürünlerinin, peynir zeytin gibi gıdaların barkod ve etiketleri de kırtasiyeden aldığımız malzemelerin etiketleri de kargo, posta gibi gönderilerin etiketleri de değişiklik gösterir.

İşin özü, barkod etiketler açıkta satılmayan, seyyar satıcıda satılmayan, pazarda satılmayan yani belli bir üretim, satım potansiyeline ve kitlesine sahip çokça sektörde kullanılır. Bu nedenle ürünlerin kalitesinden sonra en önemli husus barkod etiketlerdir.