Barkod Etiketler

Barkod etiketleri olarak bilinen en yaygın etiket türleri kuşe, Vellum ve termal etiketlerdir. Vellum etiketlerden bahsetmek gerekirse,  üretim bazı kâğıt olan etiket çeşitlidir. Kuşe etiketlere aynı olarak benzeş özelliklere sahiptir. Birbirlerinden ayıran en büyük fark kuşe etiketlerin parlak ve pürüzsüz yapıya sahip olmalarıdır. Vellum etiketlerde ise gözle görülemeyecek küçüklükte çukurluklar gözlemlenmektedir. Üretim maliyetleri ikisininde aynıdır.

Üst bölgelerinde bulunan çukurluklar yüzünden zemin bölgesinin pürüzlü bir yapıya sahip olmaktadır. Kuşe etiket parlaktır, vellum ise kuşeye nazaran daha mat renktedir. Mat bir yüzeye sahip olmasının verdiği avantajlar ışıklı ortamlarda daha net okunabilir olmasıdır. Bu durumun nedeninin baskı kalitesi ile alakası olmayıp tamamen kâğıt parlaklığının tam mat renkte olmasıdır. Baskı kaliteli ile kıyaslandığı zaman hiçbir fark bulunmamaktadır. Termal baskı kuşe ve vellumdan daha farklıdır. Termal transfer yöntemi ile ribonlu bir şekilde kullanıma uygundur. Vellum etiketler kağıt bazlı etiket çeşidi olmasından dolayı dış mekanlarda kullanıma uygun olan bir etiket modeli değildir. İç mekânlarda sıklıkla ve güvenle tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra iç ortamlarda bulunan nem, su, ısı gibi etkenlerden etkilenebilmektedir. Ayrıyeten bir koruma ve özen göstermeniz gerekmektedir. Termal transfer yazıcıyla aynı olarak termal transfer yöntemi ile baskı almanız gerekmektedir. Vellum ve Termal etiketler için kullanacağınız yazıcının ribonlu baskı alınabilir özelliği bulunması gerekmektedir.

Vellum ve termal etiketler normal etiketlerin yanı sıra kullanım ömürleri çok fazladır. Üzerlerine yapılan baskı ortalama olarak 1 ile 3 yıl arasında dayanıklılık göstermektedir.  Standart yazıcılar gibi pergamin ile üretimi gerçekleştirmektedir. İstenilen adette ve ebatlarda üretilmeleri mümkündür. Kullanım alanları oldukça geniştir. Termal etiketler ise maliyeti yüksektir. Her sektör tarafından önerilmemektedir. Kullanım alanları kısıtlılık göstermektedir. Kuşe kâğıtlarda sık sık firmaların tercih ettiği etiket türlerindendir. Kuşe etiketlerin 10 milimetreden 320 milimetreye kadar genişlikte üretimleri mümkündür. Nemden, sıvıdan, sudan ve çeşitli etkenlerden uzak tutularak kullanım ömürleri 5 ve 6 yıl gibi ciddi sürelere kadar arttırılabilir. İstediğiniz barkod etiketleri 1 yıldan fazla süre kullanılacaksa kuşe etiket modeli önerilmektedir.