Etiket Çeşitleri Nelerdir ?

Etiket Çeşitleri Nelerdir ?

Barkod Etiketleri

Her hangi bir ürüne ait fiyat ve fiziki bilgiler bir sistem üzerine kaydedilmektedir. Bu sistem üzerinden de bilgilerin kolayca alınabilmesi ve kodlanabilmesi için barkod sistemi kullanılmaktadır. Barkod etiketi de bu ürünlerin üzerine yapıştırılmakta ve kolay bir şekilde sistem üzerinden ürün bilgisine ulaşılabilmektedir.

Günümüzde neredeyse aldığımız her ürünün üzerinde bir etiket vardır. Kurumsal yerlerde bu etiketler genel olarak barkod etiketleridir. Bu tür yerlerde etiketler aynı sisteme entegre olmuş barkod okuyucu cihazlar tarafından okunmaktadır. Bu ikili sayesinde teknoloji tam anlamıyla kullanılmaktadır ve ürün tespitinde zamandan büyük tasarruf sağlanmaktadır.

Barkod Etiketleri Nasıl Yapılmaktadır?

Etiket Çeşitleri Nelerdir ?Barkod etiketleri, öncelikle yapıştırılacak ürünün boyutuna göre bir biçimde oluşturulmaktadır. Çok büyük olmaması gerekmekle birlikte okunamayacak derecede küçük de olmaması gerekmektedir. Barkod etiketlemeleri büyük ve hacimsel fazlalık gösteren ürünlerde kullanıldığı gibi çok küçük boyutlardaki ürünler için de kullanılmaktadır. Fakat bu tür ürünlerde fiziksel olarak ürüne barkod yapıştırılamamaktadır. Bu tür durumlarda küçük boyuttaki ürünlerin bulunduğu dolaplara, raflara ve ya çekmece gibi yerlere tek bir barkod yapıştırılmakta ve bu alan içerisinde bulunan yüzlerce aynı ürünün bilgilerine erişilebilmektedir. Barkod işlemleri sayesinde de satışı yapılan her ürünün kodlama yapıldıktan sonra şirkete girişi, satışa geçişi, satışı gibi bilgilerin tamamı öğrenilip, kaydedilmektedir.

 Barkod Etiketi Çeşitleri Nelerdir?

Etiketler kağıt ve plastik bazlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Kağıt bazlı olan etiketler ise kendi aralarında termal olan ve termal olmayan etiketler olarak ayrılmaktadır. Termal etiket olan ürünler de kendi içerisinde tekrardan lamine termal ve eco termal etiket olarak farklılık göstermektedir.

 Termal Etiketler Nelerdir?

Bu etiketlerin üzerlerinde doğal bir şekilde termal bulunmaktadır. Bu tür etiket çeşitlerinin üzerine her hangi bir ürün eklemeden kolay bir şekilde baskı yapabilirsiniz. Bu ürünler haricinde diğer etiket çeşitlerinde ribon kullanımı gerekmektedir. Kullanılan ribon sebebi ile de yapılan baskıların maliyeti büyük ölçüde artmaktadır. Termal etiket çeşitleri de Eco ve lamine termal olarak değişmektedir.

 Eco Termal Etiket Nedir?

Eco termal etiket, üzerinde koruyucu bulunmayan bir etiket türüdür. Bir kağıt üzerine laminenin entegre edilmesi ile oluşmaktadır. Barkod yazımını sağlayan cihazda kullanılan ısı birlikte bir sıvılaşma meydana gelmektedir. Bu sıvılaşma ile birlikte etiketin üzerine eco termal baskı yapılır. Bu sebeple de bu baskı çeşidi için makine içerisinde ribon kullanım zorunluluğu vardır.

 Lamine Termal Etiket Nedir?

Lamine termal etiketinin bir diğer adı da Top termal etiketidir. Bu etiket çeşidinde makine içerisinde ribon kullanma zorunluluğu yoktur. Bu sebeple de sadece termal baskı işlemi uygulanmakta ve bu sayede kolay bir şekilde baskı yapılabilmektedir. Ribonsuz çalışma yönteminin uygulanması için de yazıcının bu termal sistemi ile uyumlu olması gerekmektedir.