Ribon Nedir? Ribonlar Kaç Gruba Ayrılır?

Barkod yazıcılarda, transfer baskı yönteminde kullanılan, rulo şeklindeki şerit filmlerdir. 3 kısımdan oluşur, mürekkep, film tabakası ve koruyucu tabakadan oluşmaktadır. Polyester film üzerindeki mürekkep, termal yazıcı ısıtıldığında sıvı hale gelir ve etiket yüzeyine transfer olur, bu şekilde baskı yapılmış olur. Etiket üretimi ve ribon ithalatçılığı yapan firmamız, her türde ribon ihtiyacınızı karşılayabilmektedir.

Ribonlar 3 gruba ayrılır, wax ribon, wax-resin ribon ve resin ribon olarak ayrılır. Wax Ribon Nedir? Wax ribonlar ekonomiklerdir. Termal transfer yapılmasında kullanılan ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç, diğer tüm etiketlerde %90’ına wax ribon baskı yapılabilir. Kullanım alanları, genel amaçlı, raf ve kutu, tekstil ürünlerinde etiketleme gibidir. Düşük ısıda baskı alınması tercih edilir, çünkü çabuk erir. Kağıt bazlı etiketlerden, kuşe, wellum, floresan, kırılgan gibi etiketlere wax ribon baskı alabilirsiniz.

Wax-Resin Ribon Nedir? Wax-resin ribonlar, wax ve resin ribon karışımı ile oluşturulan ribon çeşididir. Fiyat olarak wax ribonların 2 katı fiyatında, resin ribonların yarı fiyatı kadardır. Piyasada kullanılan ribonların sadece %1’lik kısmını doldurmaktadır. Resin Ribon Nedir? Resin ribonlar, sentetik ve plastik etiketlerde uygundur. Wax resine göre daha pahalıdır ve en dayanıklı ribon çeşididir. Kimyasal ve yüksek ısıya uğrayacak etiketlerde tercih edilmektedir. Alkol testinde de çıkmamaktadır. Polyester, polimid, polipropilen, polietilen etiketlerde, resin ribonla baskı yapmak mümkündür. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine, balmumu kullanılır. Bunlara ek olarak markem imaje ribon çeşitleri gibi farklı ribonlar da mevcuttur. Detaylı bilgi : http://www.panetiket.com/urun/markem-imaje-ribon

 

Zebra ve Toshiba Marka Barkod Yazıcılarının Kullandıkları Ribonlar Nelerdir?

Zebra marka barkod yazıcı kullananlar, orjinal ribonu ile baskı almak isteyenler için zebra ribonlar, wax, wax-resin, resin ribonlar ile sunulmaktadır. Standart boyutlardaki zebra ribonlar firmamızda mevcuttur. Toshiba marka barkod yazıcısı, kendi markasında ribon üretmektedir. Çoğunlukla yurt dışından gelen toshiba ribonlar, standart ölçülerde gelmektedir.