Sosyal Medyadaki Haberler Doğru Mudur

Sosyal Medyadaki Haberler Doğru Mudur ?

Günümüz dünyasında oldukça aktif olarak kullandığımız ve hayatımızın büyük bir zaman dilimini ayırdığımız sosyal medya, gerçekliği yansıtmakta mıdır? Sosyal medyadaki haberler doğru mudur? Sosyal medya eğlence, vakit geçirme aracı olarak kullanılsa da bazı konularda haber edinme aracı olarak da kullanılmaktadır. Daha doğrusu sosyal medyada yer alan haberler hızla yayıldığı için hemen dikkat çekmektedir. Bu haberlerin doğruluğuna aldırış etmeden paylaşımına başlayarak yayılmasına sebep olan kişiler önü alınamaz bir sonuca ulaştırıyor ins Sosyal Medyadaki Haberler Doğru Muduranları.

Sosyal medyadaki haberler doğru mudur?

Bu soruya iki şekilde yanıt verebiliriz. Eğer bu haber konusundan kasıt haber sitelerinin resmi hesaplarında yaptıkları link paylaşımı ise buna güven duyabiliriz. Ama bu haber dediğimiz paylaşım kaynak ve dayanak göstermeden, his üzerine, zan üzerine yapılan bir paylaşımsa mutlaka suistimale uğrayacaktır. Doğruluğundan şüphe duyabileceğimiz türden haberler tam da böyle olanlarıdır. Yargı içeren haberler konusunda kesinlikle temkinli olmalıyız. Özellikle de karakter sınırlamasına maruz bırakıldığımız sosyal medyada konu başlığı ilgi uyandırsın siye altına bezenmiş kelimeler sunulabilir.

Eğer siz haberin detayını, gerçeğini okumaz da sırf bu başlık üzerinden yargılamaya kalkarsanız yanlış içine Sosyal Medyadaki Haberler Doğru Mudurdüşebilirsiniz. Dolayısıyla bu yanlış algı da hızlı bir mecra olan sosyal medyada hızla yayılmaya başlar ve toplumsal olarak kötü izlenimler yaratabilir. Bu gibi sıkıntılara düşmemek için sosyal medyada haber konusunda bir meraka ve takibe istekliyseniz kesinlikle haber kanallarının, gazetelerin resmi hesaplarını takip etmek daha doğru olacaktır. Zira daha sağlıklı habere ve doğru bilgiye ulaşmanın yolu bu şekilde sağlanmış olacaktır.

Sosyal medyadaki haberler doğru mudur? Bu konuda şüpheleriniz varsa biraz olsun bunu gidermeye, detaylandırmaya, alınabilecek tedbirler konusuna değinmiş olduk. Kesinlikle kısa cümlelerle atılmış başlıklardan bir sonuca varmayınız. Böyle yapmak en sağlıklısı olacaktır. Haberin kaynağının olduğundan emin olana kadar her haber yanlış olabilir.

One Comment

  1. takip ettiğiniz yere göre değişikli yapar bu konu doğru haber veren sayfalar da var vermeyen yancı olan sayfalarda var yani sosyal medya bir devrin kapanışı bir devrin açılışı oldu

Comments are closed.